Pamięć RAM

Co to jest pamięć RAM?

Pamięć RAM to podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej, o tak zwanym dostępie swobodnym, która umożliwiaj przechowywanie informacji i danych na temat aktualnie używanych przez komputer programów oraz analiz i danych przez nie wykonywanych. Nazwa RAM pochodzi od angielskiego wyrażenia random-access memory. Pamięć RAM dzielimy na dwa rodzaje dynamiczną i statyczną.

Pamięć dynamiczna jest wolniejsza od statycznej, wymaga również odświeżania, aby nie zostały utracone w niej dane.

Jest jednak stosunkowo tania w montażu, wykorzystywana jest ona przede wszystkim w komputerach, które wymagają dużej pojemności pamięci, wówczas używana jest pamięć dynamiczna. Pamięć statyczna nie wymaga odświeżania, jest też znacznie szybsza od pamięci dynamicznej, jednak znacznie droższa w stosowaniu. Ten rodzaj pamięci wykorzystywany jest gdy konieczna jest szybkość lub gdy nie ma miejsca na instalację systemu odświeżania dla pamięci dynamicznej. Pamięć statyczną wykorzystuje się między innymi jako pamięć podręczną procesora.

Pamięć RAM wykorzystywana jest jako pamięć operacyjna całych komputerów, ale także jako pamięć poszczególnych podzespołów między innymi: procesora, karty graficznej, karty dźwiękowej czy sterowników komputerowych.

Wśród najczęściej stosowanych w komputerach pamięci RAM, należy wymienić:

  • Kingston HyperX FURY,
  • Corsair Vengeance LPX,
  • Crucial DDR4 Ballistix Sport LT,
  • GoodRam PLAY,
  • G.Skill Ripjaws.