Czy rodzice powinni zakazać grać dzieciom w gry?
Dzieci, tak jak dorośli, od czasu do czasu chętnie sięgają po gry komputerowe. Jednak w przeciwieństwie do dorosłych nie zadowalają się tymi tytułami, które są przeznaczone dla ich grupy wiekowej. A rodzice bardzo rzadko kontrolują, w co ich pociechy grają do późna w nocy. Rozwiązaniem może okazać się zakazanie grania całkowicie, ale tak naprawdę takie nastawienie może tylko pogorszyć sprawę.
Czy dzieci powinny grać w gry komputerowe?
Każda gra ma określone ograniczenia wiekowe
Rodzic w pierwszej kolejności powinien sprawdzić, w co w zasadzie gra jego dziecko. Czasami ograniczenia wiekowe przypisane do danego tytułu nie wynikają wcale z przemocy, która się w nich pojawia. Każda gra ma określone wytyczne, na podstawie której ustalane jest, kto może w nią grać, a kto nie powinien. Rodzic ma prawo pozwolić dziecku na granie w grę, która według producenta nie jest dla niego odpowiednia, jednak musi ją wcześniej sprawdzić. Jeśli pojawia się w niej cokolwiek, co wzbudza nasze wątpliwości, naszym obowiązkiem jest nie dopuścić do tego, żeby nasze dziecko rozpoczęło dany tytuł za wcześnie.
To rozrywka jak każda inna
Trzeba pamiętać, że gry, tak samo jak książki, czy filmy są różne, ale nie zmienia to faktu, że ich ogół wciąż składa się na rozrywkę. Każda osoba może spokojnie zagrać w ten tytuł, który najbardziej jej odpowiada. To, że część z nich jest przeznaczona tylko dla dorosłych, nie skreśla całego rynku. Zabranianie dzieciom grania w gry może sprawić, że ominie ich masa zabawy, a także okazja do rozwijania się, bo przecież mamy na rynku wiele gier w pierwszej kolejności edukacyjnych. Każda osoba może znaleźć coś dla siebie, ale to rodzic musi pilnować, żeby dziecko nie zainteresowało się tym, czym nie powinno.
Gry nie wyzwalają w dzieciach agresji
Popularnym do dziś mitem jest przekonanie, że dzieci od grania na komputerze albo konsoli staną się agresywne. W rzeczywistości gry mogą wyzwalać agresję, ale tylko w tych dzieciach, które mają do tego skłonności. Oznacza to w praktyce, że jeśli nasze dziecko od dawna sprawia problemy, to podsunięcie mu brutalnej gry video nie jest dobrym pomysłem, ale dziecko w tym samym wieku, mocno stąpające po ziemi, nie zatraci poczucia, że to tylko gra i nie będzie starało się przekładać zachowań z niej do świata realnego. I tu ponownie to rodzice powinni zdecydować, czy ich dziecko może zatracić się w jakimś tytule.